Svenskt deltagande: Moa Behrens, Mathilda Bohlin, Robin Carey, Ingemar Hammarström, Ida Selin, Isabelle Smolsky, Josefin Torell, Linn Arvidsson, Filippa Fant, Ellen Hammarström, Mathilda Hansson, Liam Nilsson, Alice Rosenqvist, Svea Tegnestedt, Lexie Allvargyllenberg, Viggo Bergstrand, Hannah Blomberg, Hendrik Groen, Jonathan Hansson, Melody Ohlinger, Selma Gustafsson Thelin, Victoria Jensen, Anna Nobel, Sonja Wallén Arrangörens hemsida Startlistor och resultat FEI-tv/ClipMyHorse sänder live
17-21 april, Strzegom, Polen, CCI4*-S/CCI3*-L/CCI2*-S , internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Henrik Adnervik, Aminda Ingulfson, Wilma Nyhlén, Ebba Adnervik, Frida Toreson Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
17-21 april, Kronenberg, Nederländerna, CAI3*-H4 WCupQ/CAI3*-H/P1/CAI2*-H1/CAIJ2*-P1/CAIU251*-H/P1/ , internationell körning med världscupkval
Svenskt deltagande: Axel Olin, Fredrik Persson, Linnéa Kristiansen, Åke Larsson, Ewa Nowén, Pia Petersson, Elise Strauss, Lisa Forsdahl, Victoria Persson, Sofie Strauss Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
16-21 april, Oliva, Spanien, CSI3*/CSI1* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Hannah Åkerblom, Isabell Bengtsson, Anna Svedberg Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
17-21 april, Wellington, Florida, USA, CSI3* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Daniel Zetterman Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
17-21 april, Linz-Ebelsberg, Österrike, CSI3*/CSI1* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Sanna Bergs Olsson, Jannike West-Schou, Marcus Westergren, Sofia Evers Svanberg Arrangörens hemsida Startlistor och resultat ClipMyHorse sänder live
17-21 april, St Tropez-Grimaud, Frankrike, CSI3*/CSI2*/CSI1* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Erika Lickhammer-van Helmond Arrangörens hemsida Startlistor och resultat ClipMyHorse sänder live
18-21 april, Ocala, Florida, USA, CCI3*-L , internationell fälttävlan
Svenskt deltagande: Jennie Järnström Startlistor och resultat
19-21 april, Gosciszow, Polen, CDI3/CDIY* , internationell dressyr
Svenskt deltagande: Jacob Nörby Sörensen, Laura Laustsen Startlistor och resultat
17-21 april, Oglabbeek, Belgien, CSI2*/CSI1* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Petronella Andersson, Angelica Augustsson Zanotelli, Ebba Danielsson, Jonna Ekberg, Maria Östman, Martina Riesel, Esther Bengtsson, Ida Svensson Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
18-21 april, Busto Arsizio, Italien, CSI2* , internationell hoppning
Svenskt deltagande: Helena Lundbäck, Lovisa Stintzing Arrangörens hemsida Startlistor och resultat
19-21 april, Hagens Ridsportförening , 3* och 2* tävling i hoppning ponny och ridhäst med
Folksam Ponnyallsvenska , Ponnyallsvenskan division I och Höj din nivå
17-21 april, Sundbyholm Horse Center Ryttarförening , 4*, 3* och 2* tävling i hoppning ponny och ridhäst
19-21 april, Henriksdals Ryttarförening , 3*, 2* och 1* tävling i hoppning ridhäst
20-21 april, Vara Hästsportklubb , 3*, 2* och 1* tävling i dressyr och paradressyr ponny och ridhäst
20-21 april, Föreningen Mantorpsryttarna , 3*, 2* och 1* tävling i fälttävlan ponny och ridhäst med fälttävlansallsvenskan omgång 1
20 april, Åsbo Ryttarförening , 3*, 2* och 1* tävling i dressyr ridhäst
20 april, Karlstads Ridklubb , 3* och 2* tävling i dressyr ridhäst
21 april, Örestads Ryttaresällskap , 3*, 2* och 1* tävling i voltige ponny och ridhäst
21 april, Karlskoga Ridklubb , 3*, 2* och 1* tävling i dressyr ponny
21 april, Bollebygds Ridklubb , 3* och 2* tävling i dressyr ridhäst
Internationella tävlingar vecka 17
23-28 april, Fontainebleu, Frankrike, CSI5*/CSI2*, internationell hoppning Svenskt deltagande: Petronella Andersson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Charlotte McAuley, Matilda Pettersson, Sofia Westborg Arrangörens hemsida
24-28 april, Saumur, Frankrike, CCI4*/CCI2*, internationell fälttävlan Svenskt deltagande: Sara Algotsson-Ostholt, Stina Arosenius, Malin Asai, Amanda Staam Arrangörens hemsida
25-28 april, Sopot, Polen, CCI4*-S/CCI3*-S/CCI2*-S, internationell fälttävlan Svenskt deltagande: Frida Andersén, Wanja Eriksdotter Rubin, Madelene Gustafsson, Aminda Ingulfson, Klara Lidén Kiraly, Louise Romeike, Elvira Rosenberg, Sofia Sjöborg, Tuva Rosencrantz, Nora Skeppstedt, Anna Freskgård, Filippa Johansson, William Nilsson Fryer Arrangörens hemsida
24-28 april, Hagen, Tyskland, CSI3*/CSI2*/CSI1*/CDI4*/CDI3*/CDI1*, internationell hoppning & dressyr, Horses & Dreams Svenskt deltagande: Rolf-Göran Bengtsson, Wilma Hellström, Irma Karlsson, Amanda Landeblad, Antonia Pettersson Häggström, Emilia Liljegren, Johanna Due Boje, Therese Nilshagen, Malin Wahlkamp-Nilsson, Anna Blomgren, Emma Jönsson, Sofie Lexner, Linnéa Cöster, Lydia Jordan Arrangörens hemsida
24-28 april, Kristiansand, Norge, CDI3*/CDIU25/CDIY/CDIJ Svenskt deltagande: Anette Christensson, Åsa Nyström, Blanca Bosson, Siri Ehrnrooth, Louise Brantefjoord, Emma Kåberg, Moa Sundelöf, Joline Ahrenstedt Jergard, Emilia Andersson, Alice Jansson, Stina Lärnefjord, Mimi Letzén, Ellen Stymne Arrangörens hemsida
25-28 april, Madrid, Spanien, CDI3*, internationell dressyr Svenskt deltagande: Linda Swande
24-28 april, Opglabbeek, Belgien, CSI2*/CSI1*, internationell hoppning Svenskt deltagande: Angelica Augustsson Zanotelli, Jonna Ekberg
25-28 april, Lier, Belgien, CSI2*/CSI1*, internationell hoppning Svenskt deltagande: Andre Brandt, Lisa Heimburg, Elsa Johansson, Julia Leppänen
27-28 april, Luhmühlen, Tyskland, CCI2*-S/CCI1*-S, internationell fälttävlan Svenskt deltagande: Ebba Persson
24-28 april, Sundbyholm Horse Center Ryttarförening , 4*, 3* och 2* tävling i hoppning ponny och ridhäst
26-28 april, Henriksdals Ryttarförening , 3*, 2* och 1* tävling i hoppning ridhäst
27-28 april, Kimstad Ryttarförening , 3*, 2* och 1* tävling i hoppning ponny och ridhäst
27-28 april, Nääs Hästsportförening , 3* och 2* tävling i hoppning ridhäst
26-28 april, Laholms Ryttarförening , 3* och 2* tävling i dressyr ponny och ridhäst
26-28 april, Rappestads Ridklubb , 3*, 2* och 1* tävling i dressyr ponny och ridhäst
27 april, Gripens Ryttarförening , 3* tävling i dressyr ridhäst
27-28 april, Hästhagens Ryttarförening , 3*, 2* och 1* tävling i dressyr ponny och ridhäst
28 april, Vallentuna Ridklubb , 3* och 2* tävling i dressyr ridhäst
27 april, Åsbo Ponnyklubb , 3*, 2* och 1* tävling i working equitation ponny och ridhäst
27 april, Ölmstad Rid och Körsällskap , 3*, 2* och 1* tävling i working equitation ponny och ridhäst
16. April.
Sport: